Naše vánoční tradice

12. prosince 2017 v 20:46 | Pája |  Zima+Vánoce
K Vánocům tradice prostě patří! Aneb Vítám vás u prvního vánočního článku, kterých, jak moc doufám, bude hodně. Dnes se dozvíte, jaké tradice dodržujeme nejen na Štědrý den, ale celkově v období Vánoc. Musím vám říct, že jsem hrozně ráda, že už je to zase tady! Těším se, až mi skončí strašné období ve škole, kde se každý den píše test, a já se budu moct pořádně do toho ponořit a zabývat se jen vánočními problémy typu: Jakou svíčku mám dát sem a jakou tady? Čokoládku z advenťáku si mám vzít před nebo po obědě? A kolik balícího papíru bude tenhle dárek potřebovat? Ach, jak já se těším na tyto problémy!


Předvánoční čas pro mě začíná kolem začátku prosince. Nevím proč, ale letos jsem vánočně naladěná zhruba od října, ale i přesto mi neskutečně vadí předčasná výzdoba v nákupních centrech. Nejsem obchodník, ale zřejmě se má jednat o obchodní trik, jak přivést lidi, aby už začali nakupovat dárky. Je to fakt otravné. Přijít na začátku listopadu a vidět příšerně kýčovitě nazdobený vánoční strom a poletující víly. Neberte to špatně, pokud se vám to líbí, neberu vám to, ale já na to prostě nejsem. Nicméně v tomto čase mi to už nevadí (i když ty kýče pořád jo, ale na tom nic nezměním). Vždyť za dvanáct dní je Štědrý den! Pořád nevím, jak všechno stihnu. Ale chci ty Vánoce nestresovat a hlavně si je užít. Uf, to bude těžké. Zpátky k tradicím.

V prosinci velmi ráda chodím na vánoční trhy. Vánoční atmosféru vytváří vůně svařáků, písničky, zmrzlé prsty, když si kupujete ten punč a pak si je rychle zabalíte do rukavic a popijíte ho, kluziště a obrovské množství všudypřítomných světýlek. Letos jsem taky asi po sedmi letech stála na bruslích a i když to nebylo veřejné kluziště, dýchlo to na mě Vánocemi. Adventní kalendáře, které dostávám na Mikuláše (to je ale slast sníst najednou 10 čokoládek, protože dostávám dva), mi každoročně zkracují čekání. Ve škole také tradičně máme vánoční večírek, ale vzhledem k tomu, že se koná dopoledne, dostalo se mu přejmenování na denírek. Loni se velmi podařil, tak uvidíme jak dopadne tento rok. K Vánocům neodmyslitelně patří pečení cukroví, mezi mé nejoblíbenější patří rohlíčky, kávová zrna (děláme je bez kávy), dvojbarevná kokosová roláda a tak dále, čili hlavně to, co obsahuje kakao, čokoládu, kokos a ořechy.


Dlouhé večery si zpříjemňuju svíčkami, teplými čaji či punči a seriálem nebo knížkou. Ah, zní to tak ideálně že! Už chci další takový. Žádná eukaryotická buňka, zálohování dat nebo slovíčka do angličtiny. Chce to prostě vypnout. A teď se dostávám k tradicím 23. a 24. prosince.

Nevím, jak je možné, že ve škole končíme až 22. prosince. Kdo to má jako všechno stíhat? Nechápu. No, 23. děláme bramborový salát. Každý rok vyjde trošku jinak, ale vždycky si na něm pochutnáme. Tak nějak se uklízí, dělám si rozpis pohádek, na které se chci dívat, které nahrát, kdy co začíná a tak. To jsou taaak příjemné starosti!

24. prosince
Uhh, tady těch tradic je opravdu hodně a kdyby jedna chyběla, tento den by nebyl tak kouzelný.
Co se týče tohoto dne, jsem pořád ještě to malé dítě, které nemůže dospat a těší se jak blázen. Dopoledne se díváme na pohádky, pojídáme cukroví, taťka připraví stromek, přidá světýlka a já pak zdobím. Každý rok vypadá úplně jinak. Našli byste na něm opravdu vše. Od mých výtvorů tak ze školky, po baňky až po postavičky z Medvídka Pú. Je to prostě takový mišmaš všeho, co máme rádi a bez čeho by se ten náš domeček pro dárky prostě neobešel. Víte, co taky miluju na Štědrém dni? Že nemáme oběd! Většinu dne jíme vánočku, cukroví a ovoce a nemusíme nic připravovat, pak umývat a utírat. Boží!
S přibývajícími pohádkami, nervozitou a chutěmi na nadcházející slavnostní oběd se den přehoupne do pozdního odpoledne. Naši připravují kapra, já vždycky "nenápadně" vložím šupinku pod talíře, nachystáme vše tak, abychom u večeře nemuseli vstávat a pustíme se do mého nejméně oblíbeného chodu a to hrachové polévky. Po večeři všem zakazuji si přidávat, protože jako malá nedočkavá už prostě chci ke stromečku:D. Tradicí je, že rozdávám dárky a rozbaluji jako poslední. Jo a abych nezapomněla! Občas se mi těžko vyjadřují emoce, takže pokud se vám bude zdát, že z dárečků nemám radost, opravdu se vám to jen zdá! Však vy víte, jak to cítím:). V osm přichází nová pohádka a když se nám nelíbí, přepínáme na klasickou Popelku. Ale letos má být Anděl Páně 2 a my se moc těšíme, protože jedničku milujem, tak snad nás ta dvojka nezklame. A tak končí náš Štědrý den. A potom nás čekají Vánoce u jedné babičky, potom u druhé a prostě já jsem v sedmém nebi. Každému, kdo se podílí na mých Vánocích, děkuju!
A co vy a tradice? Co máte na Vánocích nejraději?
Užívejte si předvánočního času!
S láskou Pája
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 šedovláska šedovláska | 16. prosince 2017 v 18:12 | Reagovat

Výborně, na Vánoce se těšíme. Tak Pájo, mnoho dárků, zdraví a mnoho krásných zážitků Ti přeji z celého srdce. :-)  :-)  :-)  :-)  :-)

2 Pája Pája | Web | 16. prosince 2017 v 21:44 | Reagovat

[1]: Krásné přání, moc děkuji! Tobě také přeji nádherné Vánoce♥!

3 * * | 16. prosince 2017 v 22:49 | Reagovat

"Oheň v krbu tiše praská, v našich srdcích klid a láska, z oblohy se sype sníh, vločky tančí v závějích ..."

Máš krásné vánoční tradice !!! :-)
K těm mým patří vánoční hvězda, výzdoba, stromeček, dárky mým nejmilejším, Popelka, bramborový salát, filety a řízky, cukroví - např. dělám laskonky, vánoční trhy, posezení s kamarádkami, svíčky, prskavky, koledy, návštěva hřbitova, procházky, lyže, horká čokoláda, sypání ptáčkům do budky, vánoční přáníčka posílaná od srdce, ale stejně mám největší radost z toho, že lidi, co mám ráda, jsou zdraví, šťastní a spokojení, mají radost z mých dárků. Na Silvestra pak taky ráda lyžuji, líbí se mi ohňostroje, těším se na přípitek a na terase maluji s prskavkou a přeji si tajné přání ... Ještě zlaté prasátko, zvoneček, čokoládové penízky, vůně jehličí, vanilky, skořice ...
Možná i Mrazík ... :-)

Tak šťastné a veselé Vánoce a v novém roce vše jen to nej, ať je Ti stále hej !!!

"A neřeš a nepřepínej !!!" :-)

4 Pája Pája | Web | 17. prosince 2017 v 10:58 | Reagovat

[3]: Děkuji za ještě větší navození atmosféry, protože máš pravdu! Na tolik věcí jsem zapomněla! Nicméně hezký komentář, díky, Tobě taky krásné svátky a hlavně zdraví a pohodu pro všechny, na kterých Ti záleží. Krásný den!:)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.